Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow Z ostatnich dni arrow Problemy z kominami
Problemy z kominami PDF Drukuj E-mail
10.04.2007.

W dniu 3 I 2007 na naszej stronie ukazał się artykuł „Problemy po odbiorze”. Zasygnalizował on cały szereg problemów, z jakimi może spotkać się mieszkaniec Nowca. Jednym z prezentowanych problemów były nieszczelne, cieknące kominy w niektórych szeregach i bliźniakach. Sprawa ta była później omawiana przez mieszkańców w ramach naszego forum dyskusyjnego w temacie „Cieknące kominy (dachy)”.

Naszą dyskusją zainteresował się Pan Jarosław Kroplewski – Naczelny Inżynier INPRO, odpowiedzialny za jakość. Proszę zapoznać się z poniżej zamieszczonymi wyjaśnieniami Pana Jarosława w sprawie kominów na Nowcu:

 „Sprawę kominów należy rozważyć w dwóch aspektach:

1) System kominowy

Na osiedlu NOWIEC stosujemy dwa systemy kominowe: Schiedel i Presto. To są systemy równoważne. Wybór jest uzależniony tylko od dostępności materiału w danej chwili na rynku.

2) Obudowa kominów w części nad dachem

Do wykonania kominów zastosowaliśmy zgodnie z projektem cegły dopuszczone do stosowania w budownictwie w rozumieniu ustawy o wyrobach budowlanych. Zastosowane cegły (pionowo drążone, zwane potocznie ‑ dziurawką) są przeznaczone wg aprobaty technicznej Instytutu Techniki Budowlanej do licowania powierzchni zewnętrznych. Po wykonaniu części osiedla, w części budynków ujawniły się przecieki przy kominach. Częstotliwość występowania wad w kominach wykonanych z tych cegieł jest dla nas nie do zaakceptowania, a charakter przecieków wskazuje na to, że ich powodem są błędy murowania z zastosowaniem wymienionych cegieł. Natychmiast zmieniliśmy rodzaj cegły. Obecnie kominy wykonujemy z cegieł pełnych. Doraźnie zabezpieczyliśmy kominy, w których wystąpiły przecieki. Wiosną przeprowadzimy naprawy wszystkich kominów, w których wystąpiły przecieki. Wśród sposobów naprawy dopuszczamy również w przypadkach uzasadnionych wymianę cegieł. Podkreślić należy, że wykonanie kominów z cegły klinkierowej – dziurawki nie jest błędem, natomiast faktem jest, że w przypadku tych cegieł częściej popełniane są błędy przez wykonawców. Istotnym jest, że błędy te ujawniają się w pierwszym okresie eksploatacji - jak przecieków nie ma po pierwszym okresie zimowym, to można z dużą dozą pewności przyjąć, że nie wystąpią w okresie późniejszym. Zwracam przy okazji uwagę, że chronieni są Państwo przepisami o rękojmi. Nasza firma zawsze wywiązuje się ze swoich zobowiązań z tytułu rękojmi.

Informacji powyższej proszę nie traktować jako odpowiedzi na poszczególne przypadki. Naszą firmę wiążą z Państwem umowy indywidualne.

Informacja ta ma na celu wyjaśnienie sprawy szczególnie często pojawiającej się na Waszym forum.

Jarosław Kroplewski

Naczelny Inżynier INPRO”

 
Dziękujemy za przekazane informacje. Mamy nadzieję, że gdy pojawią się inne, tego typu problemy (dotyczące wielu mieszkańców) będziemy mogli liczyć na podobne wyjaśnienia ze strony Inwestora.

Kominy 

Zmieniony ( 10.04.2007. )
 
wstecz   dalej »